Мисија Матичне библиотеке Источно Сарајево заснива се на настојању да се на потребе и захтјеве грађана одговара одабраним и стручним услугама којима се подстиче читање и употреба библиотечких служби и услуга, доприноси непристрасној обавијештености грађана, образовању и богаћењу културног живота сваког појединца и заједнице у цјелини.
Уважавајући начела из Устава Републике Српске, Копенхашке декларације о улози народних библиотека у Европској унији,документе UNESCO-а и IFLA-е, посебно Манифеста за народне библиотеке, библиотечке услуге треба пружати свим становницима града и Регије без обзира на старосну, расну или националну припадност, вјерско или политичко опредјељење, у различитим облицима и помоћу најновијих технологија.
Из мисије Библиотеке произилазе основни циљеви њеног дјеловања:
- да задовољи захтјеве заједнице за традиционалном библиотечком грађом и услугама
- да задовољи захтјеве заједнице за приступом новим информационим технологијама и информационим описмењавањем становништва
- да задовољи захтјеве заједнице за аудиовизуелном грађом
- да задовољи одговарајуће услове за пројектовати раст грађе и нове услуге, те технолошку подршку
- да осигура приступ свим становницима, укључујући хендикепиране особе
- да буде саобраћајно доступна
Задаци Библиотеке:
- да буде опште препознатљиво информационо, образовно, медијско и културно средиште Града, намијењено свим становницима
- да буде библиотечко-информациони сервис Универзитету у Источном Сарајеву
- да буде комуникационо и друштвено средиште заједнице
- да буде логистичко, инфраструктурно средиште својих огранака и служба мреже библиотена свог подручја матичности
- да постаме темељ за виртуелну бублиотеку, мјесто на коме књига и екран рачунара постоје у равноправном и надопуњујућем складу
- да њен простор грађани доживљавају као пејсаж којим преовладава знање, али и мјесто у којем ће се моћи нешто доживјети, научити, играти и дружити
- да посјетиоцима пружа угођај вишенамјенске дневне собе
Библиотека као информационо средиште треба омогућити својим корисницима непосредан приступ свим врстама знања и информа ција похрањеним у властитим збиркама као и електронски доступним изворима.
Библиотека као образовно средиште треба пружити основне услове за учење током цијелог живота, осигуравајући потребну инфраструктуру и пружајући подршку свим нивоима формалног образовања, самообра-зовања и доживотног учења.
Библиотека као културно средиште заједнице треба унапређивати свијест о културном насљеђу, уважавању и разумијевању свих врста умјетности, развијати и његовати читалачке навике отварајући при том могућности за лични креативни развој сваког појединца.
Као комуникационо средиште и мјесни прилаз знању и информацијама, Библиотека треба постати мјесто сусрета појединаца и група, незавосно о старости, полу, образовању, вјерском и националном опредјељењу, социјалном и друштвеном статусу.
Библиотека пружањем слободног приступа информацијама и услугама свим грађанима под једнаким условима треба омогућити њихово активно, стваралачко учешће у демократским процесима доприносећи тако напретку друштва у цјелини.