У издаваштву и организацији Матичне библиотеке Источно Сарајево у амфитеатру Филозофског факултета Источно Сарајево на Палама промовисана је књига „Сјећања на људе и догађаје“ проф. др Павла Калуђерчића.
Проф. др Павле Калуђерчић каже да је књигу писао више од 20 година за коју може рећи да је хроника, за коју није имао намјеру да се публикује, али је она ипак, на крају објављена.
„Нисам имао намјеру да пишем о Сарајеву, али је ипак настала хроника града, виђенијих људи који су ту живјели, као и датума који су били судбоносни за Сарајево“, рекао је Калуђерчић и додао да је ово 3. промоција књиге.
„Ја сам то писао да оставим својој дјеци и унуцима, а не јавности. Радња ове хронологије почиње доласком мог дједа у Сарајево 1883. године, као учитеља, и онда се све то вуче кроз неколико држава. Прво је то била Турска, Аустроугарска, Југославија, НДХ, па Југославија и Босна, као што каже Васко Попа: „Са мјеста се нисам помјерио, ал’ нисам више ту“, отприлике, то тако изгледа“ објашњава Калуђерчић.
Он је нагласио да се радња књиге завршава прије 6 година, којом је покривен период од 150 година.
Рецензент проф. др Саша Кнежевић каже да је ријеч о једној врло интересантној књизи, коју је он добио у рукопису.
„Ради се о својеврсној саги породице Калуђерчић, у којој је више генерација људи од једне босанске касабе створило град. Први из те генерације је дјед Павла аутора ове књиге, Стева Калуђерчић човјек о коме се данас мало тога зна, а чији је значај за Сарајево и за његов постанак градом огроман. Његов син је био министар у Краљевини Југославији, а унук, Павле вишегодишњи професор на Електротехничком факултету у Сарајеву“, рекао је Кнежевић.
Кнежевић истиче да књига говори о губљењу града, људи који су га стварали генерацијама, и да на крају књиге стоји интересантна порука, јер је књига подијељена на епизоде у којој су описани различити историјски и културни догађаји.
„Јако интересантна епизода која носи поруку је, о одласку Павла Калуђерчића и његове супруге у позориште, након повратка у Сарајево 2000. године, и његовом шоку када је ушао у позориште које то више није било. Разочаран је публиком, оним што се дешава на сцени, и заправо схвата да је онај посао који је започео његов дјед и његова генерација првих интелектуалаца у граду, урушен, и да је Сарајево враћено у оно стање у којем га је његов дјед затекао“, изјавио је Кнежевић.
Кнежевић је нагласио да су то у суштини историјски процеси, које Калуђерчић као један професор електротехничких наука, фантастично схвата, и да је његов рад јако озбиљан.
Директор Матичне библиотеке Источно Сарајево Љиљана Кнежевић каже да се Матична библиотека Источно Сарајево већ дуги низ година бави издавачком дјелатности, и да су у току проше година имали 19 значајних издања, које су успјели да објаве и реализују захваљујући срећи и сарадњи са разним ауторима.
„Вечерас смо дошли са значајном књигом нашег истакнутог професора Калуђерчића, који је написао једну изванредну хронику. То је хроника једне породице кроз коју се изванредно види пресјек историје Сарајева“, рекла је Кнежевић и изразила наду да су вечерашњи посјетиоци могли да уживају у представљању књиге, да су научили нешто ново, и сазнали неке ствари које до сада нису знали о граду коме су Одрастали.
„У представљану књиге вечерас су нам помогли професори Филозофског факултета у Палама, и мислим да је ово тек почетак једне интензивне сарадње са факултетом. Књига је прво промовисана прошле године у октобру, на сајму књига у Београду, након тога у Матичној библиотеци Источно Сарајево, вечерас у Палама, а даље идемо гдје нас позову“, изјавила је Кнежевић.
На вечерашњој промоцији о књизи су говорили Проф. др Саша Кнежевић, аутор књиге Проф. др Павле Калуђерчић и доц. др Радославка П. Сударушић.
Матична библиотека Источно Сарајево је припремила и аудио издање књиге „Сјећања на људе и догађаје“, намијењено слијепим и слабовидим лицима.