Други дан Сајма књига посвећујемо недавно преминулом књижевнику Полу Остеру. На Тргу Србија у уторак, 13. августа, у 19.00 часова Дарко Ковачевић у предавању „Умјетност приповиједања: сјећање на Пола Остера“ говориће о значају овог књижевника за свјетску, а посебно европску књижевност.
Остер је написао више од тридесет књига и стекао култни статус у последњим деценијама 20. вијека. Његова дјела била су егзистенцијалистичке приче о аутсајдерима, а посебно су била успјешна у Европи.
Од објављених књига издвајају се “Месечева палата”, “Њујоршка трилогија”, “4321”, “Зимски дневник”, “Невидљиви”, “Сансет Парк”, “Човек у мраку”, “Бруклинска ревија лудости”…
Пол Остер је био један од најпопуларнијих и најуспјешнијих америчких писаца своје генерације. Његово дјело представља спој европских и америчких књижевних тема и стилских обиљежја, осликавајући и његов живот који се добрим дијелом одвијао између САД и Европе. Често је описиван као „Кафка из Бруклина", али је сам писац то одбацивао. Његове књиге су преведене на 40 језика.
Студирао је књижевност на Колумбија Универзитету, а након што је 1970. дипломирао, преселио се у Париз гдје се издржавао разним пословима, између осталог и као преводилац француске књижевности. Преводио је дјела Сартра, Малармеа и Жубера.
Осамдесетих доживаљава огроман успјех са „Њујоршком трилогијом" - три лабаво повезане детективске приче под називом „Град од стакла", "Сјенка" и „Иза затворених врата". Касније се етаблирао као признати аутор бестселера са дјелима као што су „Мјесец над Менхетном", „Господин Вертиго" и „Књига илузија".
Остер је аутор више сценарија од којих је можда најпознатији онај за филм „Дим" који је и режирао заједно са Вејном Вангом.
Посљедњих година је објавио неколико обимних дјела, укључујући роман „4 3 2 1” који има више од хиљаду страница и биографију америчког писца Стивена Крејна под називом „У пламену" од око 800 страница.
Његово посљедње дјело, релативно кратак роман „Баумгартнер" на око 200 страница објављен је у САД прошлог новембра.