Стефана Немање 6, 71123 Источно Сарајево 057 340 305 info@matbibli.rs.ba Радно вријеме: 08 - 19

Промоција књиге „Женско писмо: темпорална антологија“

Žensko pismoУ Матичној библиотеци Источно Сарајево, у четвртак, 30. маја, у 19.00 часова одржаће се промоција књиге „Женско писмо: темпорална антологија“.

Ријеч је о антологији афоризама у којој су приказани афоризми чији су аутори жене и то у периоду од у 120 година. Књигу је приредила и технички припремила Деана Саиловић. „Женско писмо - темпорална антологија“ је антологија афоризама у којој је представљено стваралаштво 180 жена региона (простор бивше Југославије). Књигу отвара краљица Наталија која је прва објавила књигу афоризама 1897. године. За њом се у четири хронолошка поглавља представљају даме које су писале или још увијек пишу најкраћу књижевну форму.

 

„Књигу која је пред читаоцима можемо окарактерисати на разне начине. Сматрам да би термин „темпорална антологија“ био један од најбољих. Због чега? Пошто књига обухвата саме почетке настајања афоризама које су даме бележиле на нашим просторима, сам тај њен део можемо окарактерисати као антологијски, јер је приређивач, Деана Саиловић, одабрала најбоље афоризме из тог периода. Међутим, крећући се хронолошки доспевамо и до ауторки које су живе и још увек врло „живахне“. На том месту би могли рећи да антологија прераста у зборник, преглед, панораму, можемо је назвати тим и сличним именима, јер ауторке заступљене у овом делу нису још рекле „последњу реч“ у свом стваралаштву, па због тога не могу бити ни коначно вредноване.
Спектар тема афоризама можемо посматрати на два начина – хронолошки и регионално, односно географски. Хронолошки посматрано, афоризми на почетку ове књиге имају у себи много више бенигности и много мање сатире него ови данашњи. Убојитост ових првих је иступљена и стилом који се некад користио у књижевности времена који није уобичавао нити дозвољавао „забадање прста у око“ било о чему да се радило. Од 19. века па до данас настајали су на овим просторима различити афоризми из пера ауторки. Они често осликавају карактер народа из којих су ауторке поникле, што истовремено условљава њихову експлицитност, духовитост и крајњи домет њихове сатиричне оштрице.
„Сличност у разноликости“ би можда била најтачнија и најкарактеристичнија оцена овог афористичког блага које се скрива у овој књизи. И на крају, свакако да једна, овако капитална књига, заслужује да се на њој убудуће и даље ради, да се прате млађи нараштаји афористичарки, што ће на крају дати једну комплетну генезу афоризама које су створиле жене на овим просторима.“ (професор Оливер Јанковић)

На промоцији учествују: Јока Пророк, Слађана Клачар, Тамара Лујак, Слађана Голијанин, Биба Рамовић и Деана Саиловић.

Најновије