Књига „Кина - благи џин Истока“ , Др Љуба Грковића из Источног Сарајева, је врло занимљиво и актуелно штиво за свакога ко се бави друштвеним наукама, посебно економијом и међународним односима. Књига коју је аутор написао на основу својих путовања и непосредних запажања, изучавања најмногољудније земље и најстарије цивилизације свијета, те разговора са обичним свијетом и високим званичницима НР Кине, с правом се може назвати стручним и књижевним дјелом посебне вриједности.
Аутор је, на једноставан и разумљив начин, сажетим и богатим српским језиком, осликао развој големе земље, а што и није једноставан посао за читав тим стручњака који посвете научни и стваралачки живот изучавању једне теме. Посебно ако се има у виду да је та земља прави голијат међу државама, односно благи џин Истока, како је Грковић назива. Аутор је, осим економског развоја Кине, у посљедње три ипо деценије, изнио своја гледишта и процјене будућих кретања у кинеској економији, као и односа на међународној сцени, са становишта кинеског залагања за мирољубив развој и толеранцију међу државама и народима.
Посебно треба истаћи умијеће аутора који се упустио у један до сада мало употребљаван начин писања; цјеловиту и комплексу, испреплетену стручно-белетристичку композицију. Успио је да дјело буде и читљиво и поучно. Осим стручног дијела обраде кинеског економског чуда, кратке историје и будућих стремљења Кине, Грковић је на више мјеста дао одушка и својим литерарним склоностима и умијећу, дочаравајући нам занимљиве предјеле, градове и културног блага велике земље и народа.
Кроз цијело дјело аутор посебно истиче двије констастанте кинеске историје и цивилизације-Велики зид и Пут свиле. Кроз Велики се зид осликава кинеска намјера да бране свој народ, земљу, своју цивилизацију и своје особености, а кроз Пут свиле да сарадњују са свима, и понуди остатку свијета све оно што су Кинези кроз миленију створили, а има тога подоста.