Стефана Немање 6, 71123 Источно Сарајево 057 340 305 info@matbibli.rs.ba Радно вријеме: 08 - 19

1. септембар 1912. године

Покренут је часопис Српска омладина у Сарајеву. Укупно је изашло десет бројева часописа. Посљедњи број изашао је 1. јуна 1913. године. Штампан је ћирилицом у штампарији „Народ“ у Сарајеву у формату од 24 cm.

Власник часописа био је Смаил-ага Ћемаловић поријеклом из Мостара. Био је блиским везама са истакнутим људима из Радикалне странке и Народне одбране у Србији. Био је Србин исламске вјере и велики противник аустроугарске окупације. За вријеме Првог свјетског рата био је у затворима и логорима у Рогошкој Слатини, Грацу, Мостару и Араду све до 1916. године. Након завршетка рата био је предсједник мостарске општине. Због српског националног опредјељења страдао је у логору Јасеновац 1945. године. Уредник часописа Српска омладина био је Ђорђе Пејановић (Мостар, 1878-Сарајево, 1962), српски интелектуалац, библиограф, просвјетар и главни библиотекар Српске централе библиотеке „Просвјета“ од 1912. до 1949. године са прекидима у два свјетска рата у Сарајеву. Основну школу завршио је у Мостару, а Прву гимназију у Сарајеву. Завршио је филозофски факултет у Загребу. Био је предсједник српског пјевачког друштва „Братство“ у Пљевљима, уредник листа „Вардар“ у Скопљу, сарадник српских листова „Српска ријеч“, „Поглед“ и „Народ“ у Сарајеву. Био је један од главних уредника српског културног друштва „Просвјета“ у Сарајева и члан тајног друштва и уређивач листа „Српска свијест“. За вријеме Првог свјетског рата ухапшен био је ухапшен и тамновао је у Араду и Бањалуци све до 1917. године.

Одговорни уредник сваког броја часописа био је Петар Зубац. Сарадници часописа Српска омладина били су: Боривоје Јевтић, Перо Слијепчевић, Шћепан Грђић, Владимир Ћоровић, Милош Видаковић, Драгиша Михајловић и други. У уредништву је био и Владимир Гаћиновић.  У првом броју часописа објављен је програмски текст који говори о часопису и разлозима за његово покретање. Сврха часописа била је  подизање националне свијести српске омладине, кроз рад на просвјетном, културном и привредном пољу, али најчешће идеја омладинског покрета Млада Босна. Књижевна грађа садржана је у рубрици „Фељтон“. Остале рубрике су: „Друштвена питања“, „Књижевно-научни преглед“, „Привредни преглед“, „Омладински гласник“, „Просвјетно-културне биљешке“ и „Разне биљешке“.

Осврт на часопис Српску омладину Скерлић је започео ријечима: „Историјска 1912. година, која може да буде година нашег новог народног живота, српске обнове у најширем и најдубљем смислу речи, донела нам је неколико нових омладинских покушаја, неколико нових листова, у којима се даје осетити куцање младих срца и наслутити правац рада новога нараштаја. Сарајевска Српска омладина окренута је са одређеним националним програмом, за национално васпитање и националну акцију.“

Часопис Српска омладина је након броја 10, у мају 1913. године престао да излази вјероватно због друштвено-политичких прилика у Босни и Херцеговини.

ИЗВОР: Бојана Ласица Српска периодика у Босни и Херцеговини до 1918. године, Пале, 2020.

Милена Максимовић Ђорђе Пејановић: живот и дјело, Пале, 2007.

srpska_omladina.jpg

ИЗВОР: Босанска вила, годиште. 28, бр. 1, 1913. година, стр. 16.

srpska_omladina2.jpg

srpska_omladina3.jpg

pejanovic.jpg

Ђорђе Пејановић

 

cemalovic.jpg

Смаил-ага Ћемаловић

 

 

Најновије